Ko studēt un kā pasargāt sevi no studiju kredīta? 2018-05-18

Pavisam tuvu ir tas brīdis, kad pie augstskolu un universitāšu durvīm varēsim redzēt jaunos studētgribētājus – vidusskolu un profesionālo vidusskolu absolventus, kuriem būs jāveic izvēle par turpmākās izglītības ieguvi jeb savu nākotnes profesiju. Tomēr tas var sagādāt vairākas grūtības un nevēlamas galvassāpes. Lielai daļai jauniešu ir grūti saprast, ko studēt, kurā no augstskolām studēt un kur iegūt līdzekļus studiju maksas segšanai.

Ko studēt?

Jau iepriekš tika minēts, ka vairumam jauniešu ir grūti saprast, kādi speciālisti labprāt būtu nākotnē, līdz ar to ir grūti izvēlēties sev piemērotāko studiju programmu. Pirmkārt, ir jāizvēlas tāda studiju programma, kas Tevi ir ieinteresējusi, jo, pretējā gadījumā, ja studēsi to, kas Tevi īsti nepatīk (vai nu lika vecāki, vai arī šajā profesijā var labi nopelnīt), tad nekad negūsi panākumus – gan sekmes studiju laikā būs zemas, gan arī uz darbu pēc augstskolas absolvēšanas Tu noteikti dosies ar lielu riebumu, kas neļaus sasniegt jaunus mērķus.

Otrkārt, katru gadu vasaras sākumā tiek piedāvātas TOP profesijas, kuras nākotnē iespējams būs pieprasītas darba devēju vidū. Šo topu veido paši darba devēji, un, kā liecina dažādi pētījumi, gandrīz visi topošie studenti tam pievērš lielu uzmanību. Katru gadu šajā topā dominē IKT speciālisti, būvnieki u.c. Gribētos teikt, ka darba devēji piedāvā šīs profesijas ļoti plašā diapazonā, un droši vien kāda būs piemērota arī Tev. Ir patīkami studēt, ja zini, ka pēc izglītības iegūšanas Tava profesija darba tirgū būs pieprasīta.

Kurā no augstskolām studēt?

Ņemot vērā to, ka Latvija ir salīdzinoši maza valsts, mums tiek piedāvātas daudz augstāko izglītību iestāžu – lielākā daļa no tām atrodas Rīgā, bet augstāko izglītību iespējams iegūt arī tādās pilsētās kā Jelgavā, Ventspilī, Liepājā, Rēzeknē, Daugavpilī, Valmierā u.c.

Parasti, kad jautā topošajiem vidusskolu absolventiem, kurā pilsētā viņi vēlētos studēt, atbilde ir sekojoša: “Tikai un vienīgi Rīgā!” Iespējams tas ir tāpēc, ka sabiedrībā valda stereotips, ka šeit iespējams iegūt kvalitatīvāku izglītību, jo galu galā Rīga ir Latvijas galvaspilsēta, un šeit droši vien izglītība tiek nodrošināta augstākā līmenī. Tā nebūt nav, un šo stereotipu gribētos noliegt, jo bieži vien augstskolas citās pilsētās piedāvā specifiskākas un kvalitatīvākas studiju programmas nekā kāda no augstskolām, kas atrodas Rīgā. Piemēram, studējot LLU (augstākā izglītības iestāde Jelgavā), iespējams mācīties veterinārmedicīnu, kura īsti netiek piedāvāta nevienā citā augstskolā. Tomēr nevar noliegt, ka Rīga iespējams piedāvā plašākas studiju iespējas – galu galā šeit ir daudz vairāk augstāko izglītības iestāžu.

Patiesībā nemaz nav svarīga vieta, kur studē; galvenais ir studēt to, kas patiešām Tevi interesē.

Kā vislabāk izvairīties no studiju kredīta?

Studiju maksas augstskolās ir pavisam dažādas – viss atkarīgs no izvēlētās studiju programmas un izglītības iestādes. Ir profesijas, kas var gadā izmaksāt pat vairāk kā 10 tūkstošus eiro gadā, taču tas ir diezgan liels retums. Galvenokārt studiju maksa ir 1000 – 3000 eiro gadā. Kā redzams, summas ir diezgan iespaidīgas, un var rasties nepieciešamība aizņemties studiju kredītu. Ko darīt, lai nebūtu jāveic šāds aizņēmums?

Pirmkārt, centies meklēt augstskolas, kas piedāvā kvalitatīvu izglītības ieguvi ar lielu valsts apmaksātu (budžeta) vietu skaitu. Kā liecina daudzu gadu pieredze, tad valsts apmaksātas budžeta vietas galvenokārt iegūst tie, kuriem ir teicamas, labas un daļa pat no tiem, kam ir viduvējas sekmes. Padomā, varbūt ir vērts uzlabot savas atzīmes jau tagad!

Otrkārt, ir studiju programmas, kuras piedāvā vairākas augstskolas, - izvērtē, kura no tām izmaksā vismazāk, bet tajā pašā ar augstu kvalitāti. Gribētos teikt, ka augstskolu izvērtēšana ir līdzīga ātro kredītu salīdzinājumam – Tev ir jāizvērtē sev piemērotākā un atbilstošākā iestāde, kas piedāvā labu “produktu” ("produkts" šajā gadījumā – augstākā izglītība) par atbilstošu cenu, savukārt, veicot kredītu salīdzināšanu, Tev ir jāatrod konkrēts aizdevējs, kas piedāvā Tev izdevīgus nosacījumus kredīta saņemšanai un atmaksāšanai.

Treškārt, daļa no studentiem paralēli studijām strādā algotu darbu, kas var palīdzēt nosegt visas studiju izmaksas. Ja esi izvēlējies vieglas profesijas studēšanu, tad darba apvienošana ar studijām var būt pavisam vienkārša un veiksmīga, savukārt, ja esi izvēlējies sarežģītāku profesiju, var gadīties, ka studiju un darba apvienošana būs diezgan apgrūtināta.