Jāņu svētku nepieciešamības 2018-06-15

Līgodama vien atnāca
Tā līksmā Jāņu diena
Pār siliem, pār mežiem,
Pār miezīšu tīrumiem!
 

Vasaras pilnbriedā neatņemama sastāvdaļa ir vasaras saulgriežu svinēšana jeb vienkāršāk Jānu dienas atzīmēšana. Tas ir brīdis, kad saule atrodas savā visaugstākajā punktā, kas saistāms ar tās nozīmīgo lomu dabā, kad ir visgarākā diena un visīsākā nakts. Šobrīd tie var šķist vislatviskākie svētki, kas saglabājuši senču veiktās rituālās vajadzības. Vainagu pīšana, dziesmu dziedāšana, ugunskura dedzināšana, tautastērpa uzvilkšana un papardes zieda meklēšana ir izslavētas darbības, kas tiek piekoptas un izmantotas arī mūsdienās. Kārtīgam svētku svinētājam tas viss šķiet kā primāra nepieciešamība, lai svētki būtu izdevušies.

Svētku pamats balstās uz tradīcijām, kas saistās ar zemes auglību, zemkopību, saules pielūgsmes kultu. Senčiem šie bija visapdziedātākie svētki, kad pārsvarā visas darbības risinājās pēc iespējas tuvāk dabai, jo šajā laikā tieši saulei un ūdenim tiek piešķirts dziedinošs un dzīvinošs spēks. Tāpēc tādas tradīcijas kā vainagu darināšana, mājas un sētas sakopšana, rotāšana, Jāņuzāļu plūkšana, peldēšanās un mazgāšanās rīta rasā, iešana pirtī un negulēšana visu cauru nakti ir pavadāmas zem klajas debess. Rituālu piekopšana Jāņu naktī ir noslēpumiem un burvestībām tīta, kas norāda uz dabas pilnbriedu un atvērtību.

Jāņu svētku nepieciešamības

Katriem svētkiem ir savas tradīcijas, kas ģimeņu lokā gadu no gada tiek papildinātas. Jāņi jeb Līgo latviešu tautai ir tradīcijām piesātinātākie svētki. Ir daļa, kam šajos svētkos nav nekādas lustes doties ārpus pilsētas, tāpēc mūsdienu variantā populāri ir kļuvuši estrādē rīkotie pasākumi, zāļu tirdziņi, zaļumballes, kas notiek līdz rīta gaismai, pulcinot lielu apmeklētāju skaitu. Šādās vietās nav jādomā par iespējām notiesāt kādu kārumu, jo par ēdienu un dzērienu piedāvājumiem ir padomāts, kā arī baudāmā atmosfēra ir nodrošināta ar kādu atbilstošu teātra uzvedumu vai uzaicinātu grupu. Bet ir cilvēki, kam šie svētki saistās ar vēlmi izrauties ārpus pilsētas vides, lai dotos zaļumos un šādi pavadītu svētku burvību. Dabas tuvums, putnu balsis, strauta čalošana neatņemami piedod savu emociju nokrāsu. Abos gadījumos jebkuram ir savas ieceres, domas un viedoklis, kā šie svētki jāsvin.

Tomēr jebkurā gadījumā atkarībā no tā, kur tiks izvēlēta svinību vietas, tas raisa bažas un neskaidrības. Svētku vietas izvēle ir sarežģīts jautājums, jo kurš gan gribētos uzņemties rūpes par vietas ierīkošanu un sagatavošanu, kā arī būt atbildīgajam par svētku galda noformējumu un daudzveidību. Ja viss, ko tajā brīdi varētu vēlēties, ir miers un nesteidzīga svētku sajūtu baudīšana. Arvien vairāk Līgo un Jāņi netiek svinēti tikai ar Jāņu sieru un alus kausu. Uz svētku galda tiek celti dažādi ēdieni un dzērieni, piemēram, marinādē taisīts šašliks, kūka un arī pat kāds grādīgāks dzēriens, kas bieži vien var sagādāt raizes kādas namamātes vai namatēva acīs. Visa sagatavošanās prasa līdzekļus, tāpēc šādos svētku gadījumos var rasties nepieciešamība aizņemties ātro kredītu, lai pēc iespējas efektīvāk tiktu izvēlēts atbilstošais piedāvājums, kas apmierinātu vajadzību gan pēc Jāņu siera papildinājuma, gan auksta alus krājumiem.